W dniu 28 maja 2026 roku Komisja Konkursowa otwartego naboru na Rezydencję Opiekuńczą zapoznała się z nadesłanymi zgłoszeniami. Zgłoszenia charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem merytorycznym oraz widoczną i podkreślaną przez osoby aplikujące potrzebą możliwości łączenia praktyki artystycznej z obowiązkiem opiekuńczym, który Rezydencja zapewnia.
Celem naboru było udostępnienie przestrzeni i zasobów Pawilonu, wraz ze wsparciem merytorycznym i technicznym, w celu stworzenia warunków sprzyjających pracy twórczej osobom sprawującym opiekę nad dziećmi do 12 roku życia. Program Rezydencji Opiekuńczej zakłada możliwość kontynuowania praktyki artystycznej bez konieczności oddzielania osób twórczych od dzieci, a także włączania osób zależnych w proces artystyczny, wraz z ich potrzebami, kreatywnością i sposobami działania.
Na podstawie oceny formalnej i merytorycznej Komisja wybrała do realizacji w Pawilonie następujące zgłoszenia:
Julia Dondziło — Komisja doceniła bardzo wysoką wartość merytoryczną projektu, w tym potencjał do pogłębionej refleksji nad praktyką artystyczną opartą na tańcu i ruchu, a także uważność wobec możliwości włączania dzieci i ich twórczej sprawczości w proponowane działania. Zwrócono uwagę na kierunkowe wykształcenie w obszarze tańca, szerokie i różnorodne doświadczenie w zakresie choreografii oraz tańca współczesnego, adekwatność zgłaszanych potrzeb wobec formatu Rezydencji Opiekuńczej, a także otwartość na współpracę i współdzielenie procesu z drugą rodziną rezydencką.
Marta Dja Jalowska — Komisja doceniła pogłębioną i szczerą refleksję artystki-matki małego dziecka oraz trafność pytań stawianych w zgłoszeniu. Zauważono szerokie i różnorodne doświadczenie performatywne, szczególnie w obszarze pracy z tańcem i ruchem z perspektywy feministycznej. Istotna była również adekwatność zgłaszanych potrzeb wobec założeń Rezydencji Opiekuńczej, a także otwartość i ciekawość wobec działań proponowanych przez drugą rodzinę rezydencką.
Dodatkowo Komisja wysoko oceniła również aplikację Barbary Wysoczańskiej-Grochal.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w naborze za nadesłane zgłoszenia, zaufanie oraz gotowość do dzielenia się swoimi praktykami, doświadczeniami i perspektywami.