02.08
ND
19:00
Wydarzenie plenerowe - wstęp wolny
Data wydarzenia
Scena tańca improwizowanego [sic!] Saute

Scena tańca improwizowanego [sic!] Saute to otwarta inicjatywa artystyczna poświęcona tańcowi oraz improwizacji scenicznej. Powstała z potrzeby stworzenia przestrzeni, w której improwizacja może regularnie zaistnieć w ofercie kulturalnej – zarówno warszawskiej, jak i ogólnopolskiej.

Improwizacja, coraz częściej wykorzystywana jako narzędzie twórcze i język ekspresji scenicznej, wciąż pozostaje w Polsce mało rozpoznana, mimo że stanowi istotny element współczesnej choreografii. Scena tańca improwizowanego [sic!] Saute prezentuje różnorodne podejścia do improwizacji – rozumianej jako świadoma, precyzyjna praktyka artystyczna, oparta na unikalnych technikach i narzędziach. W tym ujęciu improwizacja splata wątki tożsamościowe, społeczne i emocjonalne, pozostając otwartą na zmienność i aktualność chwili. Jest zarówno sztuką tworzenia, jak i codziennego bycia – elastyczną odpowiedzią na wyzwania współczesności.

Inicjatywę stworzyły Aleksandra Bożek-Muszyńska i Ilona Trybuła. Pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2023 roku w Centrum Łowicka w Warszawie. Od tego czasu spotkania odbywają się regularnie – raz w miesiącu – z udziałem zaproszonych artystów i artystek związanych z tańcem, performansem, teatrem oraz muzyką improwizowaną.

Tym razem „Scena tańca improwizowanego [sic!] Saute” odbędzie się w najbliższym otoczeniu Pawilonu tańca i innych sztuk performatywnych. Wydarzenie wpisuje się w założenia programu pilotażowego Pawilonu, który stawia na współpracę z lokalnymi inicjatywami oraz wzmacnianie więzi z warszawskim środowiskiem artystycznym a także lokalnym sąsiedztwem.

Zapraszamy do wspólnego obserwowania i współtworzenia tej wyjątkowej odsłony „Sceny tańca improwizowanego [sic!] Saute” w plenerze – niezależnie od doświadczenia czy znajomości tańca. Improwizacja jest dla wszystkich.

Na prawo most, na lewo most,
Po środku zaś Pawilon.
Przed nim Vistula się snuje,
Pod nim ulica pulsuje....

Tym razem inspiracją do ruchu i dźwięku będzie otoczenie Pawilonu – zarówno infrastruktura samego budynku, jak i wszystko, co będzie działo się wokół. To wyjątkowe dzieło architektoniczne stoi nad drogą z pędzącymi samochodami, tuż przy płynącej w spokojnym rytmie rzece oraz Bulwarach Wiślanych, po których przemieszczają się wolniej lub szybciej piesi i rowerzyści. Ruch jest wpisany zarówno w sam Pawilon jak i otaczającą go tkankę miejską.

Aleksandra Bożek-Muszyńska i Ilona Trybuła


Czas trwania: 60 minut
ZESPÓŁ
Aleksandra Bożek-Muszyńska, Antonina Dąbrowska, Paweł Grala, Michał Górczyński, Omar Karabulut, Olga Bury, Wojtek Kurek


galeria
Fot. Marta Ankiersztejn i Pagal Creative
Performerka, choreografka, trenerka biznesu i filolożka. W swojej praktyce łączy ruch, dźwięk i słowo – znaczenie jest dla niej równie ważne jak brzmienie. Zarówno w improwizacji, jak i w choreografiach działa intuicyjnie, kierując się wrażliwością i otwartością na proces. Pracuje solo, w kolektywach oraz tworzy choreografie dla zespołów tanecznych i teatralnych. Aspekt społeczny stanowi motor jej działań. Jej prace były prezentowane m.in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Melbourne i Wiedniu. Stypendystka MKiDN, Alternatywnej Akademii Tańca 2015–2017 (Art Stations Foundation) oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research (Nowy Jork). Absolwentka kursu Choreografii Eksperymentalnej II (Centrum w Ruchu) oraz BODY–MIND CENTERING® w Berlinie. W latach 2007–2021 związana z warszawskim Teatrem Mufmi jako instruktorka i koordynatorka artystyczna. Współzałożycielka kolektywu Holobiont. Wraz z Justyną Sobczyk z Teatru 21 stworzyła choreografie do przedstawień „Rodzina” (TR Warszawa) i „You can fail! Porażka show” (Teatr Komedia). Jej spektakl „Goździk w pustej muszli” został wyróżniony przez magazyn „Teatr” jako najlepszy spektakl taneczny sezonu 2021/22.
Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, stypendystka MKiDN na 2023 rok. Uczestniczyła w programie edukacyjnym HaKibbutzim College of Education, Technology and The Arts w Tel Awiwie. W 2023 r. otrzymała stypendium w The Jose Limón Foundation na realizacje programu LimónLaunch w Nowym Jorku. W ramach realizacji Stypendium MKiDN oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na 2023 zrealizowała projekt „Laboratorium Pamięci". Jej działania koncentrują się na edukacji poprzez taniec.

Performerka, choreografka, tancerka i pianistka. Tworzy na pograniczu ruchu, dźwięku i somatyki, lubi, gdy ruch mówi więcej niż słowa. Fascynuje ją to, co ulotne, nieoczywiste i cielesne. Założycielka Your Studio Yoga Art – przestrzeni dla tych, którzy chcą się poruszyć, poruszyć coś w sobie i może nawet coś rozplątać. Nauczycielka jogi, medytacji i praktyk somatycznych, aktywna uczestniczka warszawskiej sceny improwizacji i kontakt improwizacji. Z wykształcenia choreografka i prawniczka. Z natury – poszukiwaczka osobliwych dróg wyrazu.


Tancerz, choreograf i performer. W 2008 roku był czołowym finalistą drugiej polskiej edycji programu „You Can Dance”, po czym kontynuował naukę w holenderskim „Codarts Dance Conservatory” oraz w „The Performing Arts Research and Training Studios” (P.A.R.T.S.) w Brukseli.
W 2012 roku dołączył do kolektywu fizycznego teatru tańca „T.r.a.s.h.” w Holandii, gdzie przez trzy sezony występował i współtworzył spektakle. Równolegle, w 2013 roku, rozpoczął współpracę z zespołami „Het Internationaal Danstheater” i „De Dansers”. W 2014 roku rozpoczął współpracę z reżyserem Christofem Loyem jako aktor, tancerz i asystent choreografa, uczestnicząc w produkcjach realizowanych w Deutsche Oper Berlin, Zurich Opera House, Theater an der Wien oraz Dutch National Opera & Ballet. Jako tancerz współpracował z Teatrem „Pieśń Kozła”, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie oraz teatrem tańca „Zawirowania”. Jest współtwórcą nieformalnego kolektywu „United Limbs”. Stworzył choreografie do spektaklu „Turn of the Screw” dla Polskiej Opery Królewskiej oraz do widowiska muzycznego „Depesze”. Współpracuje przy realizacji teledysków, seriali, filmów, reklam i koncertów.
Aleksandra Bożek-Muszyńska
Agata Jędrzejrzak
Sylwia Nosarzewska
Gieorgij Puchalski
Zespół Olbrzym i kurdupel w składzie:
Absolwentka AST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Niezależna twórczyni działająca na styku teatru, choreografii i filmu. Finalistka konkursu Papaya Young Directors za reklamę Allegro „Spektrum możliwości”. Współtworzyła film dokumentalny „NICI PAMIĘCI”. Reżyserka spektakli „niesamowity świat OBŁOCZKA” i „SONETY – wiek hipochondryka”. Autorka choreografii do spektakli „Mała Urania – Kosmiczna Podróżniczka”, „Wszystko źle! Najgorszy na świecie spektakl o dojrzewaniu” oraz „Gangliony, gangliony”. Współtworzyła choreografię koncertu „Walpurgisnacht” (Opera Rara 2024), asystowała przy spektaklach „Niewiarygodna historia małej S.” i musicalu „Dzień Świstaka”. Związana z Teatrem O.de.la., występowała m.in. w „Chłopi Tańcuj REMIXED”, na Expo 2025 w Osace oraz w filmie „The Ugly Stepsister”. Jako tancerka współpracowała m.in. z Izabelą Chlewińską, Martą Bury, Pawłem Gralą, Januszem Orlikiem. Dwukrotna stypendystka programu KPO dla Kultury.
Olga Bury

Marcin Bożek – basista, improwizator, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskał dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej w 2003r. Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo. Do tej pory koncertował w kraju oraz w Niemczech, na Węgrzech, Hiszpanii, we Włoszech, w Czechach, na Litwie, w Rumunii, Japonii oraz w USA. W swoim dorobku artystycznym posiada 10 płyt CD z autorską muzyką improwizowaną wydaną w kraju oraz za granicą. Założyciel i dyrygent Gdynia Improvisers Orchestra. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i kurdupel”, "Bass Solo", "Double trouble", "Gdynia Improvisers Orchestra” „SADOIL”, Bożek/Kamins. Współpracuje z Tomaszem Gadeckim, Aleksandrą Bożek Muszyńską, Krakow Improvisers Orchestra, Rafałem Mazurem, Mikołajem Trzaską, Kenem Vandermarkiem, Dannym Kaminsem oraz Marie Takahashi.

Tomasz Gadecki – charyzmatyczny i kreatywny saksofonista, który ostatnią dekadę swojej pracy artystycznej poświęcił szeroko rozumianej muzyce improwizowanej, odnosząc na tym polu wiele sukcesów. Muzyk w swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia na otwartość i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku. Współzałożyciel min. Zespołu Szcęki, Awatair, Olbrzym i Kurdupel, Sambar czy 250 kg, Choroby Pszczół, obecnie intensywnie współtworzy również trójmiejskie Lonker See, Band_A free oraz rozpoczyna pracę z Kwartetem Marka Tokara, która jest także efektem jego pracy artystycznej z wieloma muzykami z Polski i ze świata. Oprócz tego Tomasz jest autorem muzyki do spektakli teatralnych, muzykiem sesyjnym w wielu projektach a improwizacja, która stanowi istotę jego twórczości sprawia, iż bardzo często pracuje z performerami, malarzami czy poetami i jak sam twierdzi – wciąż nie powiedział w muzyce ostatniego słowa.

Choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Interesuje się teatrem tańca i improwizacją ruchową, łącząc taniec z innymi dziedzinami sztuki i badając jego formę oraz funkcję. Skupia się na kompozycji w czasie rzeczywistym, rozwijając obecność i otwartość na zmiany. W swojej pracy kieruje się ciekawością i swobodą twórczą, nieustannie eksplorując nowe połączenia i możliwości ruchu.
Paweł Grala
Tancerka, performerka. Studentka studiów magisterskich na kierunku Teatr Tańca w Akademii Muzycznej w Katowicach. Praktykuje improwizację performatywną w ramach Sceny tańca improwizowanego [sic!] Saute – inicjatywy Ilony Trybuły i Aleksandry Bożek-Muszyńskiej. Współtwórczyni projektu „BoneXposed” (ze Sławomirem Juszczakiem i Zuzanną Kasprzyk), prezentowanego m.in. na festiwalach Do the Festival (Gdańsk, 2023) i Zukunft Tanzt (Frankfurt nad Menem, 2023). W swojej praktyce koncentruje się na relacji między eksploracją somatyczną a budowaniem przekazu scenicznego, wykorzystując te doświadczenia w pracy artystycznej.cność i otwartość na zmiany. W swojej pracy kieruje się ciekawością i swobodą twórczą, nieustannie eksplorując nowe połączenia i możliwości ruchu.
Antonina Dąbrowska
Klarnecista i kompozytor, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zajmuje się improwizacją oraz interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą „Aukso” i Filharmonią Podlaską. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium, a od 2008 współpracuje m.in. z beatboxerem Patrykiem „Tik Takiem” Matelą. Od 2013 roku realizuje autorski projekt „Muzyka do języków”, w ramach którego tworzy kompozycje inspirowane językiem jidysz oraz poezją japońską, perską i indonezyjską.
Michał Górczyński
Tancerz, performer, choreograf, improwizator i pedagog o polsko-tureckich korzeniach. Absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (AST Kraków). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Ełk oraz Krajowego Planu Odbudowy. Realizował projekty artystyczne w Polsce, Chinach, Indiach, Turcji, Belgii i Holandii. Regularnie występuje na Scenie tańca improwizowanego [sic!] Saute. Obecnie jest członkiem zespołu WArd/waRD – Ann Van den Broek Company (Belgia/Holandia).
Omar Karabulut
Tancerka, improwizatorka, choreografka, pedagożka tańca i animatorka kultury. Absolwentka Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Warszawie. Wykładowczyni Akademii Muzycznej w Katowicach, opiekunka koła studenckiego „Koło Impro”. Improwizacja stanowi oś jej praktyki artystycznej, edukacyjnej i badawczej – traktuje ją jako proces tworzenia formy, choreografii i sensu w spektaklu, z precyzją i wrażliwością, przy jednoczesnym otwarciu na przypadek i nieprzewidywalność. Autorka około 30 spektakli improwizowanych, współpracuje z muzykami sceny impro. Twórczyni projektów Studio Ciało, Laboratorium Improwizacji, Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca [sic!] oraz Kolektywu Melba. Kuratorka cyklu „Sic! four seasons” w CSW Zamek Ujazdowski. Trzykrotna stypendystka MKiDN, odznaczona medalem KEN. Jej prace eksplorują filozofię codzienności, uważność i spontaniczność w tańcu. Ostatnie projekty: „Mazurki”, „Uważnie się przyglądam” oraz cykl „Partytury uważności”.
Ilona Trybuła
Improwizator, perkusista, producent, autor instalacji dźwiękowych, muzyki do teatru i animacji. Porusza się na gruncie muzyki eksperymentalnej, elektroakustycznej i folkowej. Programuje własne instrumenty i efekty (środowisko Max/MSP), którymi przetwarza dźwięki akustyczne generując organiczne struktury. Wydał ponad 30 albumów, które ukazały się w Polsce, USA, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugalii i Szkocji. Poszukuje własnego idiomu w podejściu do perkusji, improwizacji i elektroakustyki. Skupia się na narracji, czasie, a zainteresowanie do socjologii i filozofii przekłada na relacje z odbiorcami i współtwórcami. 
Wojtek Kurek
ZOBACZ INNE WYDARZENIA